W dniach 18-19 listopada w głównym budynku Ośrodku Kultury Norwida odbędzie się rezydencja artystyczno-naprawcza prowadzona przez Olgę Konik. Będzie to okazja do wspólnego przyglądania się zniszczonym przedmiotom i kolektywnego szukania sposobów naprawy, przeróbki, rekonstrukcji, nadania przedmiotom nowego życia.
– Rezydencja przyjmie formułę kawiarenki naprawczej, do której każdy będzie mógł przyjść ze swoim przedmiotem. Skupimy się na ubraniach i ceramice, ale będzie można też zdiagnozować inne rzeczy. Kawiarenka naprawcza wokół ubrań będzie zainspirowana naprawami i przeróbkami z okresu PRL-u, a także eksplorować techniki visible mending: cerowanie, łatanie, haftowanie – mówi Barbara Pasterak, koordynatorka projektu i pracowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.
W odpowiedzi na rosnący konsumpcjonizm Ośrodek chce zaproponować projekt, który będzie wynikał z idei zrównoważonego rozwoju, propagował slow fashion, rozwijał świadomość ekologiczną.
Aktywności w ramach rezydencji naprawczej to nie tylko alternatywna odpowiedź na strategię wychodzenia z kapitalizmu, ale też nawiązanie do historycznych działań prowadzonych w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina (czyli obecnym Ośrodku Kultury Norwida) w ramach klubu „Zrób To Sam” funkcjonującego w latach 60.
Repair café, czyli kawiarenka naprawcza, to formuła wymyślona przez holenderską dziennikarkę Martine Postma, która w 2009 roku we współpracy z Miastem Amsterdam zorganizowała pierwsze spotkanie. Inicjatywa okazała się tak dużym sukcesem, że Postma w kolejnym roku zrealizowała jeszcze kilka wydarzeń w różnych lokalizacjach w mieście, a następnie założyła fundację, by inspirować innych do tego typu przesięwzięć. Formuła kawiarenki naprawczej jest prosta: jest to miejsce, gdzie można przyjść z zepsutą rzeczą i skorzystać z pomocy fachowców w jej naprawie.
18-19 listopada, godz. 11.00-14.00, 15.00-18.00, Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5. Wstęp wolny, zapisy mailowe pod adresem: nhlab@okn.edu.pl.
Projekt Miasta Kraków Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.