Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Socrealizm w architekturze na przykładzie Nowej Huty – wykład

Zapisy przez e-mail: nhlab@okn.edu.pl
Zapisy trwają do: 16 II 2024, godz. 15.00
Zajęcia są płatne
Opłata wynosi: 30,00 zł/ zajęcia
Obowiązuje limit miejsc: 25 osób
Wykład „Socrealizm w architekturze na przykładzie Nowej Huty” dotyczyć będzie architektury Nowej Huty w okresie od 1949-1956 roku. Na wstępie nakreślone zostaną zagadnienia realizmu socjalistycznego. Następnie zastanowimy się jakie oblicze doktryny prezentuje nowohucka architektura. Co jest dla niej charakterystycznego, jak ściśle związana jest z urbanistyką miasta (a później dzielnicy)? Zestawimy ją z realizacjami z innych ośrodków. Dzięki porównawczej formule wykładu powstanie nieco szerszy obraz architektury socrealistycznej w Polsce.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadząca:
Magdalena Smaga - historyk sztuki, muzealnik. Na co dzień pracuje w Muzeum Krakowa w dziale Historii i Sztuki Krakowa Współczesnego. Zajmuje się architekturą i wnętrzami głównie po 1945 roku. Jej zainteresowania obejmują Nową Hutę, aktualnie zajmuje się twórczością Mariana Sigmunda. Jest autorką wystaw i publikacji, a także prelekcji i spacerów z tej dziedziny sztuki.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/pojedyncze zajęcia
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, m.koziol@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21, 20
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Budynek: Ośrodek Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Miejsce wydarzenia: Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl