Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Sztuka zasilana. Stypendyści i stypendystki Huty im. Lenina 1974-1989”

Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Solecką, kuratorką nowo otwartej wystawy pokazującej prace z kolekcji Ośrodka Kultury Norwida. Będzie to okazja do bardziej uważnego przyjrzenia się twórczości artystów, którzy w latach 1974-1989, jako młodzi twórcy i twórczynie, otrzymywali stypendia od Huty im. Lenina.
Wystawa dotyka tematu roli mecenatu i relacji między przemysłem a sztuką. W latach 60. nowohucki kombinat rozpoczął wspieranie krakowskiego ruchu artystycznego, odpowiadając na ówczesną politykę władz, które wierzyły, że fabryki powinny stać się źródłem inspiracji i miejscem dialogu z rzeczywistością. Sztuka miała nie tylko odzwierciedlać tę rzeczywistość, ale również wychowywać nowego człowieka i zapewniać mu szeroką edukację kulturalną.
Zapraszamy do refleksji nad tym niezwykłym okresem w historii nowohuckiej sztuki i przemysłu, który pokazuje, jak różne dziedziny mogą współistnieć i inspirować się nawzajem. Wspólnie odkryjemy, jak sztuka zasilana była nie tylko stalą, ale również pasją i zaangażowaniem artystów, którzy poprzez swoje prace starali się zrozumieć i zinterpretować otaczający ich świat.
INFORMACJE:
Oprowadzanie potrwa około godziny.
Wstęp w cenie bilety na wystawę: 12 zł od osoby (8 zł bilet ulgowy). Nie obowiązują zapisy.
W celu umówienia asysty z przystanku prośba o kontakt na adres: nhlab@okn.edu.pl
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Galeria Huta Sztuki:
Posiada odrębne wejście. Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom 0). Do budynku i na jego parter można wejść bezpośrednio z poziomu chodnika. Drzwi wejście do galerii mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i wysokich progów. Galeria posiada cztery przestrzenie wystawiennicze ulokowane na dwóch poziomach. Poziom 0 (parter) daje możliwość przejazdu i manewrowania wózkiem, przejścia między salami mają odpowiednią szerokość, brak stopni i progów.
Prace rozmieszczone są na ścianach oraz na kilku postumentach. W przestrzeni wystawy odtwarzane jest nagranie audio.
Część prac jest udostępniona do dotykania dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Po wcześniejszym umówieniu jest możliwość skorzystania z audiodeskrypcji na żywo oraz asysty w drodze i z przystanku.
Audiodeskrypcja na żywo: Barbara Pasterak
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 27 65 w. 25, 34 e-mail: hutasztuki@okn.edu.pl