Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Archeologia Nowej Huty

Na terenie Nowej Huty znamy około 140 stanowisk archeologicznych. Stanowisko archeologiczne to miejsce, w którym człowiek pozostawił materialne ślady działalności – najczęściej są to ułamki naczyń lub wyroby krzemienne. A jednak wciąż sporo potrafimy powiedzieć na podstawie tych szczątkowych pozostałości. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że obszar Nowej Huty jest prawdziwą skarbnicą dla archeologów i jednym z lepiej przebadanych terenów w Polsce. Dzięki badaniom terenowym i gabinetowym przeprowadzonym przez archeologów dużo wiemy o życiu naszych przodków z odległej przeszłości, czyli o ludziach, którzy żyli na terenie Nowej Huty nawet 3500 lat temu. Podczas wykładu zapoznamy się z wynikami najnowszych badań archeologicznych dotyczących terenu Nowej Huty oraz dowiemy się w jaki sposób obecnie prowadzone są prace archeologiczne i jak dzięki nim wiedza o tym terenie wciąż się zmienia.
Prowadzący:
dr hab. Jacek Górski – archeolog i muzealnik, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia (Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Od 2004 r. wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, od 2011 roku dyrektor Muzeum Archeologicznego. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki początkowych etapów rozwoju epoki brązu w środkowowschodniej Europie i popularyzacji archeologii, symboliki w społeczeństwach pra- i protohistorycznych, dziedzictwa przeszłości u współczesnego człowieka oraz muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego. Jest autorem siedmiu książek i prawie 200 artykułów publikowanych głównie w polskich czasopismach fachowych, ale również w USA, Danii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Białorusi.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/pojedyncze zajęcia
- zapisy poprzez email: u.tlomak@okn.edu.pl do: 21 III 2025, godz. 15.00
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl