Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Artyści plastycy w cieniu Kombinatu

Podczas marcowych zajęć Studium Dziedzictwa Nowej Huty poruszony zostanie temat obecności artystów plastyków w Nowej Hucie w różnych okresach funkcjonowania dzielnicy. Przypomniana zostanie akcja lokowania instytucji kultury i osiedlania się w niej artystów w latach 50. Przedstawione zostaną procesy, które uzewnętrzniały się w tematyce ich dzieł. Słuchacze i słuchaczki Studium dowiedzą się o zjawisku mecenatu zakładów przemysłowych, w tym przede wszystkim Huty im. Lenina w latach 70. i 80. Na tym społeczno-historycznym tle pokazana zostanie kolekcja dzieł Ośrodka Kultury Norwida jako materialny ślad tej formy działalności zakładów i lokalnych działaczy. Zwieńczeniem wystąpienia będzie ukazanie twórczości wybranych artystów i artystek utrzymujących żywy kontakt z dziedzictwem industrialnym Nowej Huty.
Prowadząca:
dr Bernadeta Stano - historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, adiunkt w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jest autorką książek: “Wystawy zapamiętane, wystawy zapomniane, Życie artystyczne Krakowa, Nowej Huty, Rzeszowa i Zakopanego w okresie Odwilży” i “Artysta w fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”. Bada zjawisko sztuki tworzonej w II połowie XX wieku pod mecenatem przemysłu oraz lokalizowanej w ostatnich dekadach na terenach poprzemysłowych.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/pojedyncze zajęcia
- zapisy poprzez email: u.tlomak@okn.edu.pl do: 21 III 2025, godz. 15.00
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl